Home / Zούμε Όμορφα / Αθλητική επικαιρότητα στην Ελλάδα με τον Κωνσταντίνο Καλαϊτζιδη

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League

Ακάθεκτοι Α.Ε.Κ., Π.Α.Ο.Κ., Ολυμπιακός

Με μία δικαστική απόφαση μείζονος σημασίας για την έκβαση του πρωταθλήματος να εκκρεμεί συνέχισαν νικηφόρα και δίχως ιδαίτερες δυσκολίες τις υποχρεώσεις τους οι τρεις διεκδικητές του φετινού τίτλου της Super League.

Η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στα Χανιά για να αντιμετωπίσει την Κυριακή τον υποβιβασμένο Πλατανιά, έχοντας πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, τιμωριών αλλά και για προληπτικούς λόγους, καθώς σήμερα (18/04 19:30) αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου (σκορ πρώτου αγώνα Α.Ε.Λ. 2-1 Α.Ε.Κ.). Παρά τις απουσίες και την τρομερά αμυντική προσέγγιση του ματς από τον Πλατανιά, η Α.Ε.Κ. κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 39ο λεπτό με προβολή του Χριστοδουλόπουλου μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Κλιαγιτς, σκορ το οποίο ήταν το τελικό σκορ και με βάση την εικόνα του παιχνιδιού φάνηκε να ικανοποιεί την Ένωση.

Αντιστοίχως συνέχισε και ο Π.Α.Ο.Κ. την πορεία του στο πρωτάθλημα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρατάχθηκε το Σάββατο κόντρα στον Πανιώνιο των πολλών απουσιών στην άδεια Τούμπα με σκοπό να δείξει ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με προβολή του Σακχοφ σε κενή εστία μετά από λάθος έξοδο του Κότνικ στην εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια. Με την ίδια επιθετικότητα συνέχισαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έφτασαν στην επίτευξη ακόμα ενός τέρματος με την συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι, αυτή την φορά με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να χρίζεται σκόρερ στην επάνοδο του στο αρχικό σχήμα της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου με εύκολο πλασέ στην εστία του εξουδετερομένου από την συρτή σέντρα του Μακ τερματοφύλακα των «κυανέρυθρων». Με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε το δεύτερο με τον Π.Α.Ο.Κ. να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον συνήθη ύποπτο Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς να σκοράρει σε φάση-καρμπόν με αυτή του 2-0 (στην ασίστ πάλι ο Ρόμπερτ Μακ). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι να μειώσει σε 3-1 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Ντούρμισαι στο 77ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Με το εμφατικό 5-1 επιβλήθηκε ο Ολυμπιακός στο Στάδιο Καραϊσκάκη επί της Κέρκυρας στο ματς της Δευτέρας που ολοκλήρωνε την αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο ματς με άκρως επιθετικό προσανατολισμό και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 12ο λεπτό με το 15ο του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο πρωτάθλημα, έπειτα από ασιστ του πολύ δραστήριου Κώστα Φορτούνη. Ο Α.Ο.Κ. αντέδρασε και ισοφάρισε στο 27ο μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού με έναν πρώην παίκτη των γηπεδούχων, τον Ντένις Έπσταϊν. Από εκείνο το σημείο και μετά όλο το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Πειραιά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ανέκτησε το προβάδισμα με υπέροχη κίνηση του Μιραλάς και τελείωμα σε σημείο που δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στον Γιαννακόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν κάποια κενά διαστήματα, αλλά οι τύχες του αγώνα βρίσκονταν καθαρά στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού και στο κατά πόσο θα ήθελαν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Κατά πως φάνηκε οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να ξεσπάσουν, όπως και έπραξαν, σημειώνοντας 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ένα με τον Κώστα Φορτούνη στο 51ο λεπτό έπειτα από υπέροχο συνδυασμό στην αριστερή πλευρά της επίθεσης του Ολυμπιακού, ένα με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Ένγκελς στο 71ο λεπτό έπειτα από γλυκιά σέντρα του MVP Φορτούνη, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραία κίνηση ο νεαρός επιθετικός Βρουσάι στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

«Ξεφεύγει» η Ξάνθη στη μάχη για την 5η θέση

Εκμετταλευόμενη τα στραβοπατήματα  των κυρίων αντιπάλων της στην άτυπη μάχη της «πεντάδας», που ενδέχεται βέβαια να προσφέρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, η Ξάνθη εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 το μεσημέρι της Κυριακής απέναντι στον ΠΑΣ Γιάνενα στα Πηγάδια. Όπως προαναφέρθηκε, ο Πανιώνιος ηττήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ. με 3-1, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης δεν τα κατάφερε στην Λειβαδιά και ηττήθηκε και αυτός με 1-0 από την τοπική ομάδα το Σάββατο. Την ίδια τύχη είχε και ο Παναιτωλικός την Κυριακή στην Λάρισα σε ένα πλούσιο σε συγκινήσεις ματς, καθώς γνώρισε την ήττα από την Α.Ε.Λ. με 4-2, έχοντας δεχθεί κόκκινη κάρτα μόλις στο 21ο κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-1. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός μπορεί να θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό και να νίκησε τον εκπληκτικό την φετινή σεζον Ατρόμητο με 1-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», αλλά μετά την νέα αφαίρεση βαθμών που του επιβλήθηκε και με δεδομένη την διοικητική αστάθεια που επικρατεί στα δρώμενα της ομάδας, δεν έχει περιθώριο να κάνει φέτος ευρωπαϊκά όνειρα.

Ισοπαλία-μισή παραμονή για δύο στη Λαμία, βυθίζεται η Κέρκυρα

Στην μάχη του υποβιβασμού, διεξάχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στη Λαμία το κρίσιμο για την έκβαση της συγκεκριμένης υπόθεσης ματς μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Απόλλωνα Σμύρνης. Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις οι δύο ομάδες «βολεύτηκαν» με την ισοπαλία, η οποία φαίνεται να τους αρκεί, καθώς αμφότεροι άυξησαν την διαφορά τους από την Κέρκυρα στους 5 βαθμούς, διαφορά η οποία δεδομένου του εξαιρετικά δύσκολου προγράμματος των «Φαιάκων» φαίνεται να είναι αρκετή για να τους κρατήσει στην Super League και την επόμενη σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στη Super League: 14/04  Λαμία 0-0 Απόλλων Σμύρνης, Λεβαδιακός 1-0 Αστέρας Τρίπολης, Π.Α.Ο.Κ. 3-1 Πανιώνιος, 15/04 Α.Ε.Λ. 4-2 Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός 1-0 Ατρόμητος, Ξάνθη 3-0 ΠΑΣ Γιάννινα, Πλατανιάς 0-1 Α.Ε.Κ., 16/04 Ολυμπιακός 5-1 Κέρκυρα.

Βαθμολογία

Football League

Χέρι-χέρι στην κορυφή Ο.Φ.Η.-Άρης -δυνατό μπάσιμο τα Χανιά για την τρίτη θέση – «ανάβει» η μάχη της παραμονής

Θα πρέπει να γίνουν συγκλονιστικές ανατροπές για να χάσουν την άνοδο ο Ο.Φ.Η. και ο Άρης, καθώς φαίνεται μετά το πέρας της 26ης αγωνιστικής. Μπορεί η ομάδα του Ηρακλείου να στραβοπάτησε στη Δράμα κόντρα στην Δόξα (1-1), αλλά διατήρησε την πρώτη θέση της βαθμολογίας με έναν πόντο διαφορά από τον Άρη, ο οποίος κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τον Παναιγιάλειο με το εμφατικό 5-2. Η Παναχαϊκή μπορεί να βρίσκεται στην τρίτη θέση ακόμα παρά την εντός έδρας ισοπαλία χωρίς σκορ με τον Απόλλωνα Πόντου, αλλά πλέον νιώθει την απειλή των ανεβασμένων Χανίων, τα οποία επιβλήθηκαν επί του Πανσερραϊκού στις Σέρρες με 0-2 και δείχνουν έτοιμα για ένα δυνατο ντεμαράζ στην μάχη για την κατάληψη της τρίτης θέσης. Στην αντίπερα όχθη, φαίνεται πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες η έκβαση της μάχης του υποβιβασμού. Ο κερδισμένος της αγωνιστικήε ήταν ο Εργοτέλης, καθώς κέρδισε εντός έδρας τον Απόλλωνα Λάρισας με 3-1, ενώ ο Πανσερραϊκός όπως προαναφέρθηκε ηττήθηκε από τα Χανιά και η Αναγέννηση Καρδίτσας είχε ίδια τύχη στη Σπάρτη, χάνοντας από την ομώνυμη ομάδα με 2-0, ενώ ο Αιγινιακός πήρε το ματς με την Βέροια με 3-0 άνευ αγώνος.

Τα αποτελέσματα 26ης αγωνιστικής στην Football League: 14/04 Πανσερραϊκός 0-2 Χανιά, ΑΕ Καραισκάκης 1-0 Καλλιθέα, 15/04 Εργοτέλης 3-1 Απόλλων Λάρισας, Παναχαϊκή 0-0 Απόλλων Πόντου, Σπάρτη 2-0 Αναγέννηση Καρδίτσας, Άρης 5-2 Παναιγιάλειος, Δόξα Δράμας 1-1 ΟΦΗ, Αχαρναϊκός 0-3 α.α. Τρίκαλα, Βέροια 0-3 α.α. Αιγινιακός

Βαθμολογία

Κύπελλο Ελλάδας

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος επικράτησε την Τρίτη εκ νέου με 3-1 του Πανιωνίου στην Τούμπα (ίδιο σκορ και στην Νέα Σμύρνη) και περιμένει πλέον την αντίπαλο του, που θα είναι η νικήτρια ομάδα ανάμεσα σε Α.Ε.Κ. και Α.Ε.Λ., παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Αθήνα σήμερα (18/04) στις 19:30 (2-1 ο αγώνας στη Λάρισα).

ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League

Ανοιχτοί λογαριασμοί για την τετράδα, την είσοδο στα πλέι-οφ και την παραμονή εν όψει της διακοπής για τα πλέι-οφ της Ευρωλίγκας

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στην Basket League, καθώς παραμένουν ανοιχτά πολλά μέτωπα και μετά το πέρας της 23ης αγωνιστικής. Όσον αφορά την κορυφή, τα πράγματα είναι λίγο πολύ ξεκάθαρα, καθώς  Παναθηναϊκός (23-0) και Ολυμπιακός (19-4), που έχουν κλειδώσει την πρώτη και την δεύτερη θέση αντίστοιχα, συνέχισαν με νίκες, οι «πράσινοι» στην έδρα τους απέναντι στον Κολοσσο (9-14) με 87-63 και οι «ερυθρόλευκοι» στηνέδρα του Πανιωνίου (7-16) με 73-79. Αντιθέτως, η μάχη για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα καλά κρατεί, με τον Προμηθέα (15-8) να επικρατεί στην Πάτρα επί του Κοροίβου (7-16) με 75-70 και να διατηρείται στην τρίτη θέση σε ισοβαθμία με τον Π.Α.Ο.Κ. (15-8), που νίκησε το μαχητικό Λαύριο (13-10) στην Πυλαία με σκορ 92-87, ενώ στην πέμπτη θέση βρίσκεται η Α.Ε.Κ. (14-9), η οποία επιβλήθηκε επί του ΓΣ Λάρισας (8-15) στην έδρα του με 75-86. Στην μάχη της παραμονής, αποφασιστικό βήμα έκανε ο Άρης (8-15), ο οποίος επικράτησε με 64-83 επί των Τρκάλων, τα οποία πλέον υποβιβάστηκαν στην Α2 και μαθηματικά. Να επισημάνουμε ότι ακολουθεί διακοπή τριών εβδομάδων περίπου εν όψει των πλέι-οφ της Ευρωλίγκας, στα οποία συμμετάσχουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, με τον πρώτο μάλιστα να ξεκινάει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του, καθώς επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 95-67 στο κλειστό του Ο.Α.Κ.Α. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται σήμερα (18/04) την Ζαλγκίρις στο Σ.Ε.Φ. για το πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής στην Basket League: 13/04 Παναθηναϊκός 87-63 Κολοσσός Ρόδου,          Πανιώνιος 73-79 Ολυμπιακός, 14/04 Κύμη 82-76 Ρέθυμνο, ΓΣΛ/Φάρος 75-86 Α.Ε.Κ., Τρίκαλα 64-83 Άρης  15/04 Π.Α.Ο.Κ. 92-87 Λαύριο,  Προμηθέας 75-70 Κόροιβος